Lapin Kansan kalakilpailun harjussarja vuosilta 1968-2005

Lapin Kansa lehdessä on pyörinyt vuosia kalakilpailu, jonne on voinut ilmoittaa Lapin alueelta saaduista suurista kaloista. Olen kerännyt harjussarjan tuloksia vuosilta 1968-. Tässä kalat ovat järjestettynä kunkin kilpailuvuoden mukaan. Suuruusjärjestys koko ajanjakson kaloista löytyy täältä.

NimiPainoSaantipaikka
2014
Aki Huhtanen 2045 Käsivarsi
Marita Seppälä 1830 Lätäseno
Juhani Salmi 1560 Näätämöjoki
Elina Rauhala 1200 Sullin suvanto Lätäseno
Mette Rauhala 1060 Muonionjoki
2013
Marko Neffling 1300 Inari
2012
Hannu Mokko 1860 Enontekiö
Hilkka Kemppainen 1810 Enontekiö
Ari Savikko 1640 Tsaibmajärvi
Paula Syväjärvi 1602 Könkämäeno
Sirpa Mikkola 1560 Lätäseno
Teuvo Mikkola 1250 Jeesiöjoki
Marko Neffling 1090 Inari
Marko Neffling 950 Inari
2011
Ville-Petteri Joensuu 2320 Väylä Muonio
Hannu Mokko 1890 Kivijärvi
Mika Kotavuopio 1775 Tunturijärvi
Arto Seppänen 1690 Rommaeno
Esko Turunen 1680 Rommaeno
Ari Savikko 1630 Rommaeno
Sampo Parkkonen 1320 Juutuanjoen vesistö
Yrjö Nurmela 1260 Rommaeno
Marko Neffling 950 Juutuanjoki
Marko Neffling 920 Mukkajärvi
Marko Neffling 870 Martinjärvi
Marko Neffling 850 Martinjärvi
Marko Neffling 830 Martinjärvi
2010
Aki Huhtanen 2120 Harrijärvi Enontekiö
Hannu Huusko 1900 Kaskasjoki
Sami Hamari 1630 Vaskolompolo
Ari Savikko 1475 Rommaeno
Jussi Rautiainen 1420 Kaamasjoki
Sampo Parkkonen 1340 Juutuanjoen vesistö
Tommi Hasa 1325 Äkäsjoki
Aarne Pallari 1254 Könkämäeno
Aleksi Viita 1150 Ruohokallio Tornionjoki
Veijo Liikamaa 1050 Jarhoistenkoski Tornionjoki
Vili Eskelinen 880 Syvä Tepastonjoki
Marko Neffling 862 Juutuanjoki
2009
Ari Savikko 1930 Termisjoki
Lauri Blomberg 1770 Käsivarsi
Hannu Salo 1700 Termisjärvi lähistö
Sampo Parkkonen 1600 Juutuanjoen vesistö
Antero Saralehto 1620 Juutuanjoki
Sampo Parkkonen 1420 Juutuanjoen vesistö
Risto Kuivaniemi 1145 Harrijärvi Enontekiö
Marko Neffling 1110 Ivalonjoki
Tuure Ruopsa 830 Kemijärvi Ruopsanlahti
2008
Arto Seppänen 1610 Rommaeno
Ari Savikko 1510 Rommaeno
Väinö Tervaniemi 1400 Inarinjärvi
Esa Ikäheimo 1300 Pöyrisjoki
Marko Neffling 1130 Ivalonjoki
Miikka Hyötylä 1040 Juutuanjoki
2007
Ari Savikko 1510 Rommaeno
Elina Rauhala 1370 Muonio Lapinniva
Väinö Tervaniemi 1320 Inarinjärven Paloniemi
Mikko Lahtela 1230 Inarin Hannujärvi
2005
Ari Savikko 1850 Rommaeno
Toivo Kestilä 1810 Lätäseno
Eelis Räme 1560 Porojärvi
Meeri Pohjola 1406 Vuostimojärvi
Marko Neffling 1200 Inari
Teemu Kunnari 1100 Javarusjoki
2004
Ari Savikko 1730 Rommaeno
Kauko Halttunen 1696 Inarinjärvi
Mika Uusitalo 1580 Rommaeno
Tommi Nyrönen 1430 Rommaeno
Sirpa Mikkola 1240 Lätäseno
2003
Ari Savikko 2100 Rommaeno
Kari Mikkola 1880 Lätäseno
Tommi Nyrönen 1805 Kaitsajoki
Mika Uusitalo 1470 Jabmajärvi
Marjo Räme 1375 Porojärven vesistö
Hannes Räme 1310 Porojärven vesistö
Sirpa Mikkola 960 Lätäseno
2002
Kari Mikkola 1860 Lätäseno
Mika Uusitalo 1820 Rommaeno
Harri Hirvasniemi 1650 Vaskolompolo
Hannele Eira 1465 Harrijärvi
Päivi Hartikainen 1122 Kemijoki
Kalevi Porvari 1041 Könkämäeno
Tero Koivisto 1010 Tengeliönjoki
Sirpa Mikkola 870 Lätäseno
Veikko Erkkilä 850 Loukisjoki
2001
Kari Mikkola 1730 Lätäseno
Harri Hirvasniemi 1700 Vaskolompolo
Mika Uusitalo 1565 Rommaeno
Timo Yliniemi 1150 Palojoki
Jouko Vaara 1100 Pautujärvi
Henri Mannela 1023 Könkämäeno
Tero Koivisto 1010 Tengeliönjoki
Marko Neffling 950 Luttojoki
Jussa Kokko 900 Iijärvi
2000
Ismo Ylitalo 1645 Könkämäeno
Mika Uusitalo 1530 Kaitsajoki
Matti Myllykangas 1450 Muonionjoki
Paavo Välitalo 1260 Palojoki
Marko Neffling 1250 Luttojoki
1999
Sauli Pörhö 2100 Könkämäeno
Jukka Saarelainen 1950 Harrijärvi
Jani Kultima 1550 Muonionjoki
Matti Torkkola 1500 Lätäseno
Väinö Metso 1340 Pöyrisjoki
Tommy Ryytty 1250 Lemmenjoki
Kosti Satokangas 950 Ounasjoki
1998
Kauno Ylivirta 2000 Toriseno
Tapio Lampela 1780 Lätäseno
Reijo Mannela 1680 Muonionjoki
1997
Kari Mikkola 1700 Lätäseno
Jussi Syväjärvi 1700 Könkämäeno
Janne Haapakari 1600 Näätämö
Antti Sarre 1350 Inarinjärvi
Sirpa Mikkola 1300 Lätäseno
Tommy Ryytty 1200 Ivalonjoki
Marko Heikkilä 1140 Kilpisjärvi
1996
Kari Mikkola 1800 Lätäseno
Mauri Pänttäjä 1655 Lätäseno
Kari Mikkola 1500 Lätäseno
Sauli Pallari 1320 Ounasjoki
Teuvo Hannula 1250 Raudanjoki
Teemu Pekkala 730 Louejoki
1995
Reino Harjunpää 1900 Matkakoski(Tornionjoki)
Rauno Semenoff 1880 Vätsäri
Kari Mikkola 1630 Lätäseno
Martti Rikkola 1560 Juutua
Paavo Alamartin 1450 Unarinköngäs
Juha Oinas 1450 Kemijoki
Kari Hyötylä 1220 Näätämö
Veijo Ollila 1100 Kemijoki
Juha Törmänen 1050 Muonionjoki
Veikko Salo 820 Kemijoki
Jari Pekka Mikkola 800
1994
Sampsa Wesslin 1882 Inari(Harrijärvi?)
Elli Keränen-Jaakola 1700 Yläkemijoki
Ari Granroth 1460 Lemmenjoki
Tuomas Perkkiö 1400 Terbmisjoki
Kari Mikkola 1370 Toriseno
Matti Myllykangas 1310 Muonionjoki
Jorma Ylivirta 1300 Könkämäeno
Jouko Kovala 1140 Kemijoki
Juho Kunnari 1000 Norvajoki
1993
Teuvo Pekkarinen 2200 Näätämö
Matti Lampela 1770 Muonionjoki
Kari Hyötylä 1440 Juutua
Toivo A Mannela 1400 Könkämäeno
Kalle Vaarala 1240 Jeesiönjoki
Jari Puurunen 1200 Kemijoki
Viljo Hiltunen 1160 Tengeliönjoki
Mika Kortelainen 1125 Pyhäjoki
Marko Heikkilä 1000
1992
Pentti Kiiskinen 1900 Könkämäeno
Kalevi Ylitapio 1750 Inari
Jouni Haanpää 1500 Vetsijärvi
Eero Alamartin 1250 Riipijoki
Kimmo Jokelainen 1250 Kiekeröoja
Marko Neffling 1150 Luttojoki
1991
Tapani Lampela 1700 Tornionjoki
Kari Mikkola 1340 Poroeno
Risto Kaipio 1280 Kemijoki
Janne Jänkälä 1227 Kemijoki
Taneli Roimaa 1030 Visantokoski
Kalle Roimaa 1000 Lätäseno
Aarne Aho 750 Kemijoki
Matti Latva 600 Ounasjoki
Kare Koivisto 570 Tornionjoki
Hanne Kiiskinen 250 Kitinen
1990
Aarno Korkalo 2650 Käkkäläjoki
Lauri Peippo 1850 Enontekiö
Kari Saviaro 1295 Kemijoki
Heikki Torvinen 1000 Roi Mlk
1989
Martti Mikkonen 2195 Riutujärvi
Kauko Vuorjoki 1385 Rovaniemi
Olavi Kestilä 1380 Kemijoki
Kari Mikkola 1320 Poroeno
Pekka Rahkala 1300 Maaterjärvi
Jarmo Harju 1290 Kemijoki
Tapani Petäjäjärvi 1100
1988
Vilho Mäkitalo 2130 Lätäseno
Sulo Mannila 1900 Könkämäeno
Kari Pikkupeura 1740 Meltausjoki
Toni Kouva 800 Tengeliönjoki
1987
Sampsa Wesslin 2040 Harrijärvi
Esa Niemelä 2000 Juujärvi
Reijo Mäkitalo 1950 Lätäseno
Ilmari Rautava 1600 Kitinen
Olavi Kestilä 1150 Kemijoki
Reijo Vilander 1100 Kemijoki
Kari Pulkkinen 975 Livojoki
1986
Risto Anunti 1930
Heikki Mäkitalo 1900 Lätäseno
Kari Hasa 1530 Tengeliönjoki
Suoma Pekkala 1300 Ivalonjoki
Seppo Sarajärvi 1200 Siuruanjoki
1985
Tuomas Syväjärvi 1950 Saarikoski(Könkämäeno)
Jyrki Pyykönen 1600
Mikko Petrelius 1300 Vaattunkilampi
Janne Honkanen 940 Meltausjoki
Seppo Suopajärvi 630 Patokoski
1984
Juho Ylisaari 2100 Poroeno
Otto Koivisto 1850 Könkämäeno
Esa Laajala 1750 Lätäseno
Jarmo Huhtala 1270
Pertti Salmela 1100 Simojoki
Veijo Hietaniemi 1050 Ounasjoki
Seppo Suopajärvi 490 Ounasjoki
Tyyne Vierelä 422 Ounasjoki
1983
Viktor Mannela 1900 Könkämäeno
Martti Ketola 1830 Lätäseno
Sampsa Wesslin 1780
Mauno Ranta 1550 Juutua
Heikki Mäkitalo 1255 Tornionjoki
Juha Pietikäinen 1200 Muonionjoki
Veikko Heikkilä 1165 Juutua
Jari Annala 1120 Meltausjoki
Pauli Välitalo 1100 Muonionjoki
Juho Vuonela 1000 Kemijoki
Elina Kangaskorte 1000 Raudanjoki
Esa Jaakkola 950 Kitinen
Leo Rantatalo 246 Muonionjoki
1982
Arto Ahonen 1400 Juutua
Seppo Tolvanen 1350 Lätäseno
Juho Turpeinen 1262 Raudanjoki
Toivo Saarisivu 1120 Ounasjoki
Kalle Roimaa 1010 Muonionjoki
Matti Ollila 950 Savinajoki
Kari Huttunen 890 Kitinen
Kaarlo Lainas 690 Raudanjoki
Veikko S Pekkala 450 Ivalonjoki
1981
Paavo Välitalo 1290 Muonionjoki
Pekka Rahkala 1250
Jarmo Laukkanen 1075
Ilpo Juopperi 985
1980
Veikko Pekkala 1120
1979
1978
Marja Elina Semenoff 1835 Sevettijärvi
Seppo Tolvanen, Ensio Linde 1800
Seppo Tolvanen 1600
Petri Leinonen 1500
Eero Kaisanmatti 1500
Pasi Tolvanen 1300
Timo Rapakko 1000
Eino Kangaskorte 1000
Heino Hiukka 985
Juhani Jänkälä 920
Pentti Kangaskorte 900
Juhani Torvinen 635
1977
Eija Rönkä 1252
1976
Kauno Ylävirta 1970 Toriseno
Ari Klemola 1650
Jaakko Ounaslehto 1250
Risto Matero 1250
1975
Hannu Rauhala, Markku Timonen 1725 Karesuvanto
Raimo Siuvi, Markku Timonen, Hannu Rauhala 1580
Reino Mannela 1500
Toimi Sinkkonen 1130
1974
Paavo Pitkänen 1800 Käsivarresta
Paavo Pitkänen 1650
1973
Sulo Pokka 1200
1972
Paavo Pitkänen 1850 Lätäseno
Yrjö Ojanen 1585 Visantokoski
Paavo Karjalainen 1570 Kemijoki
Paavo Karjalainen 1325 Kemijoki
Jukka Karjalainen 1300 Kemijoki
1971
Teuvo Puska 1650 Kemijoki
Onni Tuovinen 1620 Kemijoki
Eelis Kivilahti 1570 Vanttauskoski
Onni Tuovinen 1540 Kemijoki
Teuvo Puska 1470 Kemijoki
Kosti Satokangas 1160 Ounasjoki
Mauno Hattukangas
1970
1969
Paavo Karjalainen 1450 Kemijoki, Juotas
Paavo Karjalainen 1250 Kemijoki
Paavo Karjalainen 1225 Kemijoki
Mauri Kerätär 1050 Kemijoki
1968
Simo Suhonen 2050 Utsjoki
Sampsa Wesslin 1760 Inari
Atso Tirroniemi 1400 Tengeliönjoki
Matti Tikkanen 1230 Kemijoen Lainaa
Lauri Arrela 1125 Juutuanjoki
Väinö Vyörykkä 1050 Perho
Toivo Puska 1000 Kemijoki
915 Roi Mlk
Veikko Kurppa 890
Mauri Kerätär 775 Vanttauskoski